Saugus naudojimas

Saugiai naudokitės kredito unijos paslaugomis

Kaip saugiai naudotis interneto bankininkyste
 1. Junkitės prie internetinės bankininkystės sistemos tik per oficialius kreditų unijų puslapius arba surinkę adresą: i-unija.lt. Norėdami prisijungti prie internetinės bankininkystės turite naudotis naujausiomis Internet Explorer, Mozilla Firefox arba Google Chrome naršyklių versijomis.
 2. Būkite pastabūs pasikeitimams, būna atveju, kai sukčiai sukuria panašias sistemas, kad išviliotų iš gyventojų prisijungimo duomenis. Kaip tokias sistemas atskirti? Tokios sistemos sukurtos tam, kad būtų surinkta iš vartotojų kuo daugiau informacijos. Norint prisijungti prie internetinės sistemos, užtenka nurodyti naudotojo kodą, slaptažodį ir vieną slaptažodžių kortelės slaptažodį. Taigi, jeigu jūsų prašo pateikti visus 24 slaptažodžių kortelės slaptažodžius, perspėjame, niekada jų nevesti.
 3. Jei suabejojate dėl internetinės bankininkystės atvaizdavimo ar sistemos veikimo, geriau iš karto nutraukite savo veiksmus. Ypatingai atkreipkite dėmesį, jeigu tinklalapyje 5 kartus iš eilės jūsų prašoma įvesti slaptažodį su įvardyta priežastimi „neteisingai įvedėte slaptažodį“. Įprastu atveju 3 kartus nurodžius neteisingai slaptažodį, sistema užblokuoja prisijungimą. Pastebėję tokį atvejį būtinai nedelsdami:
  • baikite darbą internetinėje bankininkystėje;
  • praneškite apie tai paskambinę savo kredito unijai ir paprašykite blokuoti prieigą prie internetinės bankininkystės.
 4. Nepamirškite atsijungti nuo e. bankininkystės, jeigu ja nesinaudojate. Geriau kelis kartus prisijungti ir atlikti norimą operaciją.
 5. Venkite jungtis prie finansinės sistemos, kai naudojatės internetinių kavinių kompiuteriu. Jeigu nerandate alternatyvos, tai būkite atidūs ir neišsaugokite prisijungimo duomenų naršyklėje.
 6. Jei internetinės bankininkystės registracijos lange įvedus atpažinimo kodą ir slaptažodžius, nepavyksta prisijungti, rodomas pranešimas apie techninius nesklandumus arba ilgokai matote nesibaigiančio veiksmo piktogramą tikėtina, kad Jūsų kompiuteris yra užkrėstas virusu.
Jei naudojate internetinę bankininkystę mobiliuosiuose įrenginiuose
 1. Siųskitės programėles tik iš patikimų el. parduotuvių, tokių kaip, App Store, Google Play bei Windows Phone apps store.
 2. Neapeikite apribojimų, kuriuos nustatė mobiliojo ryšio tiekėjas arba įrenginio gamintojas. Tokie veiksmai pašalins apsaugą, įdiegtą Jūsų įrenginyje.
 3. Naudokite naujausią prieinamą naršyklės ir operacinės sistemos versiją Jūsų įrenginiui.

Kaip saugiai naudotis internetu

Kaip apsaugoti kompiuterį
 1. Įsidiekite patikimą legalią antivirusinę programą, reguliariai ją atnaujinkite ir naudokite naujausias naršyklių versijas. Naudokite tik patikimų gamintojų naršyklės papildinius ar kitą programinę įrangą.
 2. Būtina nuolat atnaujinti interneto programas. Dažnai aptinkama operacinių sistemų ir kitos programinės įrangos saugumo spragų, leidžiančių sukčiams neteisėtai patekti į svetimus kompiuterius ir prisijungti prie sistemų. Šiomis spragomis naudojasi įsilaužėliai, todėl gamintojai, siekdami užtikrinti įrangos saugumą, nuolat ją koreguoja, šalina aptiktas spragas. Taigi pasirūpinkite, kad Jūsų naudojama operacinė sistema ir kita programinė įranga būtų laiku atnaujinta. Nenaudokite gamintojo nebepalaikomos programinės įrangos.
 3. Sumažėjus kompiuterio spartai, antivirusinei programai aptikus virusą ar gavus pasiūlymą įsidiegti įtartiną programą, iškart baikite darbą kompiuteriu ir kreipkitės į kompiuterių specialistus.
Kaip sukurti ir naudoti tinkamą slaptažodį
 1. Kurkite sunkiai atspėjamus slaptažodžius. Tai gali būti skaičių, specialiųjų simbolių, raidžių deriniai. Nekurkite slaptažodžių iš savo artimųjų vardų, gimimo datų.
 2. Įsiminkite slaptažodžius, niekam jų neatskleiskite, neužsirašykite jų, reguliariai keiskite.
 3. Slaptažodžius veskite į įrenginius tik tuomet, kai Jūsų niekas nestebi.
 4. Saugokite slaptažodžius saugiose vietose — tik ne piniginėse, rankinėse ar šalia savo kompiuterio.
 5. Nepraneškite slaptažodžių telefonu, socialiniuose tinkluose, nesiųskite jų paštu ar el. paštu. Dažnai sukčiai slaptažodžius bando sužinoti iš gyventojų telefonu apsimesdami banko, policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, „Sodros“ ar kitų valstybės įstaigų darbuotojais ar darbdaviais, siūlančiais patrauklų darbą. Jokiu būdu neatskleiskite telefonu konfidencialių duomenų. Apie tokį bandymą iškart praneškite kredito unijai ir policijai.
 6. Jokiomis aplinkybėmis neatskleiskite savo slaptų internetinės bankininkystės kodų kitiems asmenims. Jeigu norite, kad Jūsų šeimos nariai galėtų valdyti pinigus Jūsų sąskaitoje (-ose), kreipkitės į savo kredito uniją.
 7. Nelaikykite kompiuteryje informacijos su jūsų prisijungimais prie finansinės sistemos, informacijos susijusios su mokėjimo kortelių duomenimis (pvz., kortelės numerio, galiojimo laiko).
Kaip saugiai naršyti internete
 1. Ypač tikrinkite nepažįstamų asmenų žinutes elektroninio pašto ir socialinių tinklų paskyrose, kuriose yra nuorodų į kitus tinklalapius. Niekada nespauskite neaiškių nuorodų.
 2. Nesilankykite nepažįstamuose tinklalapiuose, čia dažnai būna didelė gausa virusų.
 3. Nesinaudokite elektroninėmis paslaugomis viešose vietose, jei Jums atrodo, kad esate stebimi, ar kompiuteris kelia įtarimą.
 4. Nesinaudokite internetinės bankininkystės paslaugomis viešai prieinamais bevieliais (Wi-Fi) tinklais.
 5. Jei taip atsitiko, kad teko naudotis internetine bankininkyste viešoje vietoje, po to pasistenkite pasikeisti slaptažodį.
 6. Nesinaudokite el. paslaugomis jungdamiesi iš nepažįstamų asmenų kompiuterių.
 7. Nustatykite mažą operacijų, atliekamų internetinėje bankininkystėje, limitą ir didinkite jį tik tada, kai būtina.
 8. Baigdami darbą internetinėje bankininkystėje, atsijunkite specialiu atsijungimo mygtuku.
 9. Dėl kredito unijos internetinės bankininkystės paslaugų konsultuokitės tik su kredito unijos darbuotojais.
Kokių duomenų negalima atskleisti
 1. Paso, asmens tapatybės kortelės ar vairuotojo pažymėjimo duomenų kitiems asmenims, jeigu jie nenurodo aiškaus teisinio pagrindo šiems duomenims rinkti.
 2. Nepraneškite prisijungimo prie internetinės bankininkystės slaptažodžių telefonu, nesiųskite jų paštu ar el. paštu. Kredito unijos darbuotojai niekuomet nereikalauja šios informacijos pateikti išvardytais būdais.

Bendrieji saugos patarimai

Saugokite savo duomenis
 1. Jeigu sulauktumėte įtartino skambučio ar el. laiško nuo tariamo „kredito unijos darbuotojo“ arba „pareigūno“, kuriame Jūsų būtų prašoma atskleisti slaptus prisijungimo duomenis – jokiu būdu nepateikite jokios informacijos. Nei kredito unijos darbuotojai, nei teisėsaugos ar kitų institucijų atstovai niekada nesikreipia į gyventojus prašydami atskleisi internetinės bankininkystės duomenis (slaptažodžius, kodus, t.t.). Tokią taktiką dažnai naudoja sukčiai, kurių tikslas – išvilioti reikiamą informaciją ir pasisavinti sąskaitoje esančias lėšas. Taip pat būkite budrūs ir neatidarinėkite įtartinų el. laiškų, kuriais gali būti siunčiami duomenis „vagiantys“ virusai.
 2. Niekada niekam neatskleiskite slaptos prisijungimo informacijos.
 3. Apie bet kokius įtartinus laiškus ar skambučius nedelsiant informuokite kredito uniją.
 4. Neaktyvuokite nuorodų ir neatidarinėkite prisegtų failų įtartinuose el. laiškuose.
 5. Atminkite – kredito unija niekada nesiunčia el. laiškų, kuriuose prašoma pateikti vartotojo ID, slaptažodį ar kodų kortelių numerius, taip pat nesiunčia nuorodų į internetinius puslapius, kuriuose reikia įvesti Jūsų duomenis.
 6. Kredito unija niekada nesiunčia el. laiškų, kuriuose prašoma įdiegti papildomą programinę įrangą siekiant pagerinti Internetinės bankininkystės naudojimosi galimybes.